Навколо проекту Закону України “Про ринок земель” точиться багато розмов. Тож роз’яснення його основних положень бажають знати наші читачі. З приводу цього – інтерв’ю начальника Держкомзему в Арбузинському районі Олексія Довганя.
– Навіщо знімати мораторій на продаж сільськогосподарських земель?
Сільськогосподарська земля має стати основним поштовхом до розвитку українського села, вітчизняного агропромислового комплексу та економіки країни в цілому. Заборона вільно розпоряджатися землею стримує позитивні процеси економічного росту та збагачення українського селянина – власника паю.
Відміна мораторію дозволить власникам землі вільно розпоряджатися своєю власністю: продавати та вигідно здавати в оренду, дарувати, закладати в банк для отримання кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу на селі. Законопроектом “Про ринок земель” передбачається зняття мораторію з 1 січня 2012 року.
– А хто ж зможе купити землю?
– Законом жорстко обмежуються категорії осіб, які зможуть купити сільськогосподарську землю. Це всього три категорії суб’єктів: фізичні особи виключно з українським громадянством: фермерські господарства; держава чи територіальні громади.
– І риторично – а хто ж не зможе купити сільськогосподарську землю?
– Такого права не матимуть іноземці та іноземні компанії. Якщо громадянин України власник землі змінив своє громадянство, він мусить передати землю у власність держави. Якщо іноземець успадкував пай, він змушений відчужити його протягом року.
Підприємства чи будь-які інші юридичні особи не мають права купувати сільськогосподарську землю. Вона не може вноситися до статутних фондів підприємств.
– Скільки землі можна купити “в одні руки”?
– Олігархи та латифундисти не зможуть масово скуповувати землі. Один власник чи члени його родини можуть мати у власності загалом не більше ніж:
900 га в гірських карпатських регіонах
1100 га в кримських гірських регіонах
1500 га – Полісся
1750 – Лісостеп
2100 – Степ
Обмеження встановлюються для уникнення монополізації та надмірної концентрації земель сільськогосподарського призначення, що сприятиме сталому розвитку фермерських господарств, дрібних землекористувачів та землевласників.
– Як уникнути спекуляцій з землею?
– Держава вводить жорсткі норми закону, які унеможливлять спекуляції на ринку землі. Новому власникові паю буде просто невигідно перепродавати землю у перші 10 років з моменту купівлі. Вводиться високе державне мито на перепродаж земель сільськогосподарського призначення: в перший рік перепродажу – 100% від нормативної грошової оцінки землі, а це в середньому 20000 грн./га, в другий – 90%, третій – 80% і так до 10%.
– Як зміняться орендні відносини після введення ринку землі?
– Вітчизняні агрохолдинги та іноземні компанії зможуть і надалі орендувати землю. Держава вводить жорсткий контроль за використанням земель та їхнім функціональним призначенням, дотриманням сівозмін та підвищенням якості грунту. Пріоритетною вважається довгострокова оренда, адже короткострокові договори не приносять інвестицій у село, а також призводить до деградації земель, оскільки орендатор намагається за короткий строк вижати з землі максимальну користь.
– Чи зміниться орендна плата?
– Відкриття ринку земель вплине на підвищення орендної плати. Крім того, вже на законодавчому рівні з 1 січня 2012 року Кабміном буде підвищено коефіцієнт розрахунку нормативної грошової оцінки в 1,7 рази. З нового року орендна плата з розрахунку 3% від нормативної оцінки зросте в середньому до 600-700 грн. за гектар.
– Як можна розпоряджатися землею?
– Крім продажу та оренди перед власником землі відкривається ще низка можливостей як розпоряджатися паєм. Землю можна дарувати членам сім’ї та близьким родичам, закладати в банк для отримання кредиту на розвиток бізнесу, укладати договори довічного утримання-догляду, ренти (купівлі з розстрочкою платежу), емфітевзису (здавати в довгострокове користування, але отримати плату одразу за весь строк) тощо.
– Скільки коштує земля?
– Усі експерти стверджують, що українська земля недооцінена на декілька порядків. Ціна на землю буде постійно і стрімко зростати. Наприклад, ціна 1 га землі в Західній Європі сягає 10000 – 30000 євро, а в Східній – 3000 – 5000 євро. У перший рік зняття мораторію українська земля, яка є кращою за якістю, ніж в інших країнах Європи, коштуватиме максимум 500 євро/га.
На темпи росту цін буде впливати розвиток інфраструктури агропромислового комплексу, консолідація земель у великі масиви, зручні для обробки та підвищення якості ґрунтів.
– Чи варто продавати землю?
– Право продавати землю – не є обов’язком! Землю продавати не варто, адже це безцінний капітал, який при розумному користуванні зможе підтримувати добробут родини протягом багатьох поколінь. Якщо Ви все-таки вирішили продати землю, не поспішайте і вичікуйте достойної пропозиції!
(Газета "Нове життя", 03.12.2011 р.)
Арбузинський район, Виступи і публікації, Земельна реформа, Земельне законодавство, Ринок та оцінка землі
Земельна реформа
Comments are Closed