Безоплатна передача земельних ділянок (приватизація землі) у власність громадян здійснюється у випадках:
– Приватизації земель, що знаходяться в їх користуванні;
– Одержання земельних ділянок при приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ і організацій;
– Одержання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації.
Громадяни, зацікавлені в приватизації землі, подають заяву до відповідної ради народних депутатів, в якому вказується бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, мета її використання і склад сім’ї.
Місцева рада розглядає заяву про приватизацію землі і в разі згоди замовляє землевпорядній організації розробку проект відведення землі, який узгоджується з радою, землевпорядними, природоохоронними і санітарними органами, органами архітектури і подається до місцевої ради для прийняття рішення про приватизацію землі.
Для приватизації землі необхідні такі документи:
– Копія паспорта (всі сторінки) та ідентифікаційного коду;
– Рішення відповідного органу місцевого самоврядування про дозвіл на приватизацію землі;
– Довідка відповідного органу самоврядування про користування даною земельною ділянкою;
– Викопіювання з генплану забудови (або проекту формування) з нанесенням місця розташування земельної ділянки, завірені відповідним органом місцевого самоврядування;
– Акт встановлення та погодження меж земельної ділянки (з підписами сусідніх землекористувачів і завірений відповідним органом місцевого самоврядування);
– Документи на нерухомість, розташовану на даній земельній ділянці.
Порядок безоплатної приватизації землі громадянами визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, відповідно до якої громадянин, зацікавлений у приватизації землі, що знаходиться в його користуванні, повинен подати заяву на приватизацію землі до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. На підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, вказаний орган у місячний термін має прийняти рішення про приватизацію землі.
На отримання земельних ділянок при приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ і організацій мають право лише працівники сільгосппідприємств та пенсіонери з їх числа шляхом подання клопотання до сільської, селищної, міської ради або районної адміністрації, які в місячний термін повинні його розглянути і надати дозвіл на розробку проекту приватизації землі. При цьому передача земельних ділянок вказаним особам здійснюється тільки після затвердження проекту приватизації земель у порядку, визначеному ст. 25 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 5 Закону України “Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі” приватизація майна державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).
У зв’язку з цим питання приватизації землі, яка знаходиться в постійному користуванні комунального сільськогосподарського підприємства, можна вирішувати тільки після рішення загальних зборів про приватизацію підприємства і позитивного рішення власника підприємства (обласної ради) про таку приватизації землі.
Усі громадяни України мають право на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування отримати безкоштовно із земель комунальної та державної власності у власність земельні ділянки для ведення фермерського господарства чи особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель, дачного і гаражного будівництва в межах норм, визначених статтею ст. 121 Земельного кодексу України:
– Приватизація землі для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
– Приватизація землі для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
– Приватизація землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
– Приватизація землі для індивідуального дачного будівництва – у розмірі не більше 0,10 гектара;
– Приватизація землі для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
– Приватизація землі для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
При цьому, розмір земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства може бути збільшений у разі отримання в натурі земельної частки (паю) членами колективного сільськогосподарського підприємства, її спадкування членами особистого селянського господарства та відповідно до закону. Безкоштовна приватизація землі не залежить від місця проживання громадян – членів фермерського господарства.
Для ведення селянського (фермерського) господарства можуть передаватися у приватну власність або надаватись у користування земельні ділянки, розмір яких не повинен перевищувати 50 гектарів ріллі і 100 гектарів усіх земель, а в місцевостях з важкодоступними населеними пунктами, визначеними КМУ, – 100 гектарів.
Працівники соціальної сфери села мають право на приватизацію землі сільськогосподарського призначення та отримання у користування, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, незалежно від місця проживання тільки при наявності вільних земель.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земель приймається на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Технічні матеріали на земельну ділянку розробляються за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки та на умовах, які визначаються угодою сторін.
Звернення громадян, Земельна реформа, Земельне законодавство, Землеустрій, Питання-відповіді
Головне управління Держкомзему у Миколаївській області роз’яснює: що потрібно, щоб приватизувати землю?
Comments are Closed