Хибне розуміння функцій і повноважень Держгеокадастру: хто видає землю учасникам АТО
– Усього із заявами про отримання земельної ділянки до територіальних органів Держгеокадастру та органів місцевого самоврядування Миколаївської області звернулись 5 970 учасників АТО. Зважаючи на кількість звернень, наші фахівці стикаються з нерозумінням з боку хлопців АТО-шників чи волонтерських організацій, іноді чиновників/державних службовців.
Проблема виникла через необізнаність з порядком і механізмом отримання наказів – як на розробку проектів землеустрою, так і на затвердження технічної документації. Загалом учасники АТО та члени родин загиблих військовослужбовців отримали 2 654 дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення 3 428 земельних ділянок на Миколаївщині.
Однак далеко не кожен заявник чітко розуміє, що після отримання першого наказу на дозвіл на розробку проекту землеустрою, з ним необхідно звернутися до державної або до приватної землевпорядної організації. Там на його замовлення виготовляють цей проект. Після цього потенційний землевласник має подати готовий проект до нас на затвердження.
І навіть після того, як громадянин отримає позитивну відповідь у вигляді наказу про затвердження проекту, можливе виникнення колізій. Адже дехто не звертається у подальшому до органів місцевого самоврядування або структурного підрозділу Мін’юсту для реєстрації самого права власності. А накази, які видаються в Держгеокадастрі, реєструють земельну ділянку лише як об’єкт.
Тому у подальшому все залежить від бажання людини і прийнятого нею відповідного рішення – коли вона буде проводити реєстрацію права власності? Відзначимо, що жодним нормативним актом не обмежено термін, не встановлені/регламентовані часові рамки, коли людина повинна звернутися по документ, який підтверджуватиме її право власності на цей об’єкт. Його реєструють або органи Мін’юсту, або органи місцевого самоврядування.
В цій якості наведу як приклад Жовтневий район Миколаївської області. Жовтневщина має достатньо високі показники в цьому напрямку. І таких районів у нас чимало. Це у підсумку виводить нашу область в число лідерів серед регіонів України по видачі землі учасникам антитерористичної операції. Відтак, наше територіальне управління відзначене серед найкращих областей України за підсумками 2015 року у показовому аналітичному зрізі спеціалізованого видання «Землевпорядний вісник», проведеному Держгеокадастром України,.
Підсумовуючи, зазначу, що людям важко збагнути значну розбіжність між обсягом заяв, що подаються, і числом осіб, які фактично отримали свідоцтво про право власності на землю. Мова йде про статистичні цифри нашого відомства. Вони означають кількість наказів на проекти для розробки плюс накази на затвердження цих проектів.
Про потреби Держгеокадастру у Миколаївській області
– Нашій установі в штаті необхідний хоча б один демобілізований учасник АТО. Як керівник Держгеокадастру у Миколаївській області я вже неодноразово зверталася з цією ініціативою і до центру зайнятості, і до військкомату, виступала з пропозиціями на колегіях облдержадміністрації.
По-перше, хлопці більше довірятимуть виробничим процедурам у діяльності нашого відомства. По-друге, такий співробітник контролюватиме конкретно цей напрямок роботи. Він спілкуватиметься із заявниками однією мовою.. Адже непоодинокі випадки, коли самі військовослужбовці не намагаються увійти у становище наших спеціалістів, навіть вислухати їх пояснення. Зокрема, щодо відмов у наданні земель.
Чому відмовляють деяким учасникам АТО
– Наприклад, є люди, які не отримали навіть по 2 гектари під особисте селянське господарство. Або немає жодної ділянки у вигляді приватизаційного права ні під забудову, ні під дачу.
Землевпорядники Миколаївщини зарезервували для потреб учасників АТО 180 земельних масивів загальною площею 2 675,9 гектари. На жаль, є райони, в яких досить мало доступної землі. І у такому районі є людина, яка, можливо, була у зоні АТО. Але земля для всіх видів господарського призначення вже є у всіх членів її родини. А цей заявник ще просить в оренду 30 га для створення фермерського господарства. Отже, владі необхідно вирішити: або все – одному, або кожному – по ділянці.
Трапляються випадки, коли ми вимушені відмовляти учасникам АТО в затвердженні проектів з відведення землі. Це відбувається здебільшого з тими пакетами документів, поданих нам у 2014 – на початку 2015 року, які не містили у собі ані відповідних документів, ані завірених копій документів, ні викопіювань. Також надходять заяви, в яких навіть не вказується місце розташування земельної ділянки або ж прив’язка до населеного пункту, де людина хоче отримати земельну ділянку. Просто написана заява: «Я, Іванов Іван Іванович, дайте мені 2 гектари землі».
При цьому, якщо ми відмовляємо учаснику АТО, то це не просто відписка відповідно до нормативно-правових актів. Це відбувається, якщо ми не можемо піти назустріч, не можемо самостійно доопрацювати поданий пакет документів. У випадку ж, якщо у нас є старі документи, де немає викопіювань, погодження сільського голови, ми самостійно відправляємо запит, самостійно їх доопрацьовуємо. Так, це впливає на терміни розгляду, подовжує цей строк. Але в цьому разі не ганяємо хлопців і самі виконуємо цю роботу. Та коли неможливо щось зробити замість заявників, як, наприклад, перепідписати заяву на виділення земельної ділянки, коли неможливо вжити якихось заходів без безпосередньої участі людини, тоді ми безсилі, доводиться відмовляти. Втім, заявник має повне право повторно подати заяву і далі за процедурою отримувати землю.