Питання орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності регулює стаття 288 розділу ХІІІ Податкового кодексу України, зокрема пункт 288.5 цієї статті регулює розмір орендної плати.
Згідно із статтею 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою (пп. 288.5.1 Кодексу):
для земель сільськогосподарського призначення — розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель — трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
не може перевищувати (пп. 288.5.2 Кодексу):
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об’єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), — 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, — 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (пп. 288.5.3 Кодексу).
Таким чином, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб’єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 288.5 статті 288 Кодексу, тобто не може бути меншою, ніж встановлено пп. 288.5.1 Кодексу та не може перевищувати граничний розмір, встановлений пп. 288.5.2 Кодексу (крім випадку, якщо орендаря визначено на конкурентних засадах).
Земельні аукціони, Земельне законодавство, Ринок та оцінка землі
Розмір орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності
Comments are Closed