З 1 січня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” в новій редакції, згідно якої розширено суб’єктний склад осіб, які наділені повноваженням проводити державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Зокрема, це Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб’єкти державної реєстрації прав, а саме виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, міські та районні державні адміністрації, акредитовані суб’єкти, державні реєстратори прав на нерухоме майно.
Відповідно до даного Закону, державним реєстратором є:
– громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав;
– нотаріус;
– державний виконавець – у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до Закону.
Із дня набрання чинності цим Законом нотаріуси наділяються повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно та можуть здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна.
Державна реєстрація права власності й інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах області, окрім державної реєстрації права власності та інших речових прав, що проводиться нотаріусами незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
За порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, відтепер передбачена адміністративна відповідальність.
Перехідний період, необхідний для передачі повноважень від органів юстиції до виконавчих органів міських рад обласного значення та державних адміністрацій, триватиме щонайбільше до 30 квітня 2016 року.
Comments are Closed