Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь в Україні є базою для справляння земельного податку, фіксованого сільськогосподарського податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом.
Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до етапі 289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (див. лист Держземагентства України від 12.01.2012 № 355/22/6-12).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» передбачено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Отже, на думку фахівців Держкомзему, у 2012 році при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення (незалежно від місцерозташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення , мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, необхідно керуватися наступними положеннями:
1. Нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка була проведена за станом на 1 липня 1995 року або пізніше, але на базі показників грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення за станом на 1 липня 1995 року, збільшується на коефіцієнт Індексації та на коефіцієнт 1,756. Нормативна грошова оцінка кормових угідь та багаторічних насаджень збільшується лише на коефіцієнт індексації, а коефіцієнт 1,756 для цих випадків не застосовується.
2. При визначенні за станом на 01.01.2012 року нормативної грошової оцінки земельних часток (паїв) відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай) коефіцієнт 1,756 застосовується до нормативної грошової оцінки земельної частки (паю) у частині вартості площі ріллі.
3. При визначенні показників нормативної грошової оцінки земельних ділянок під виробничими будівлями і спорудами сільськогосподарських підприємств, що розташовані за межами населених пунктів, коефіцієнт 1,756 застосовується у разі, якщо прилеглими сільськогосподарськими угіддями згідно відповідної технічної документації із нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рілля.
Водночас незмінним залишається податкове навантаження для платників фіксованого сільськогосподарського податку: базою оподаткування для яких згідно із статтею 303 Податкового кодексу України залишиться нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, що проведена за станом на 1 липня 1995 року.
І. ЮРЧАК.
Заступник начальника відділу Держкомзему у Доманівському районі
(Газета “Трибуна хлібороба”, 02.08.2012 р.)