06 жовтня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції», який направлений на уникнення корупційних ризиків – він спрощує механізми одержання деяких видів інформації, прирівнює інформацію, отриману з офіційних веб-ресурсів, до документів, що мають юридичну силу, і таким чином зменшує можливості для одержання неправомірної вигоди в обмін на довідку чи відповідь на запит.
Зокрема, внесено зміни до Закону України «Про Державний земельний кадастр», а саме, розширено перелік відомостей з ДЗК, які оприлюднюються на веб-сайті Держгеокадастру (чи уповноваженої ним особи), до них віднесено усі дані, передбачені статтею 15 цього Закону (кадастровий номер, місце розташування, площа, цільове призначення, нормативна грошова оцінка, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку тощо), а також ч.2 ст. 30 цього Закону (дані про суб’єкта права власності, суб’єкта речового права на земельну ділянку, державну реєстрацію прав тощо).
Перегляд, копіювання та роздрукування цієї інформації здійснюватимуться за умови ідентифікації особи (фізичної або юридичної), яка отримує доступ до інформації, з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.
Володілець прав може подати запит та одержати офіційні данні про тих, хто запитував інформацію про його майно.
Пошук, перегляд, копіювання та роздрукування відомостей ДЗК, оприлюднених на офіційному веб-сайті, буде частково здійснюватись безоплатно, а частково – за визначену Кабміном плату. Порядку стягнення плати ще немає, а ось яку інформацію можна одержати безкоштовно, ви можете дізнатися з частини п’ятої статті 36 нової редакції Закону України «Про Державний земельний кадастр».
На отримання відомостей ДЗК про земельну ділянку мають право:
фізичні та юридичні особи за умови їх ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи;
органи державної влади та ОМС для реалізації своїх повноважень, визначених законом;
Одночасно були внесені зміни й до Кодексу України про адміністративні правопорушення, який доповнено новою статтею 188-47. Дана норма передбачає відповідальність за порушення порядку отримання інформації з Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ДЗК.
Статтею Кодексу встановлюються санкції за подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе під час реєстрації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для отримання інформації з ДЗК, а також за подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе у разі запитування інформації з державних реєстрів, зазначених у цій статті, та ДЗК в паперовій формі.
Штраф за вищезазначені дії коливається від 17 до 51 гривні – за перше порушення і трохи більше за вчинення повторного порушення протягом року – від 51 до 102 гривень.
Запобігання корупції, Офіційна хроніка та новини, Статистичні та аналітичні матеріали
Посилення прозорості у сфері відносин власності, як превентивний захід у боротьбі з корупцією