Відповідно до статей 106,107 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. Основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.
Згідно з главою 17 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов’язані встановлювати межі між земельними ділянками з відома іншої сторони та письмового дозволу місцевих органів самоврядування.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо – геодезичних і картографічних матеріалів за допомогою спеціальних пристроїв на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Якщо межові знаки знищено, особа може звернутися до землевпорядної організації чи сертифікованого інженера-землевпорядника щодо відновлення меж її ділянки і встановлення межових знаків. Якщо межові знаки були навмисне знищені сусідом, то особі належить направити заяву про порушення статті 56 Кодексу України про адміністративні порушення (Знищення межових знаків), до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області за адресою: 54004, м. Миколаїв, пр. Миру,34.
У разі виникнення земельного спору, згідно зі статтею 158 Земельного кодексу України, особа може звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про виникнення спору щодо встановлення меж земельної ділянки. За результатами перевірки орган місцевого самоврядування повинен скласти акт та розглянути це питання на комісії по земельних спорах.
Довідково: самовільне встановлення меж є незаконним. Адміністративна відповідальність за знищення межових знаків діє з 2007 року – це штраф у сумі 500 неподаткових мінімумів. Відповідно до розділу 17 «Про добросусідство» Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов’язані встановлювати межі між земельними ділянками з відома іншої сторони і з письмового дозволу місцевих органів самоврядування. Закріплення меж ділянки межовими знаками має відбуватися в присутності власників, (користувачів) цієї та суміжних ділянок або уповноваженими ними осіб. Повідомити про такі роботи власників суміжних ділянок фахівці-землевпорядники повинні заздалегідь – не пізніше, ніж за п’ять робочих днів до початку робіт. У великих містах не завжди відома особа сусідів, тому інструкцією Держземагенства передбачено, що в таких випадках дається оголошення в місцевій пресі про адресу, дату та час встановлення межових знаків. І якщо через місяць ніхто не відгукнувся, то подія відбувається без присутності сусіда. Плату за встановлення межових знаків поділяють суміжні землевласники та землекористувачі, якщо інше не встановлено угодою між ними.