Проведено перевірку законності надання в користування земель державної власності в одному з районів Миколаївської області, починаючи з 2007 року.
За цей період прийнято 135 розпоряджень про надання земель сільськогосподарського призначення державної форми власності в оренду для ведення особистих селянських виробництв та фермерських господарств:
– 6 розпоряджень прийняті з порушенням Закону України «Про фермерське господарство»;
– 16 розпоряджень прийняті з порушенням Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677.
В порушення Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», розпорядженнями райдержадміністрації надавалися дозволи на використання земельних ділянок до проведення земельних торгів (аукціону) та на використання земельних ділянок до моменту виготовлення землевпорядної документації.
Таким чином, державні землі сільськогосподарського призначення району передаються розпорядженнями “Про надання дозволу на використання земельної ділянки в користування” за цивільно-правовими угодами (договорами емфітевзису) в порушення Законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій» без розроблення землевпорядної документації та всупереч вимог Земельного кодексу України, за відсутності встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок, а водних об’єктів – без відведення охоронних зон та державної реєстрації прав на земельні ділянки.
Також до договорів не долучено акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), плани кадастрових зйомок, які визначають фактичну площу орендованої земельної ділянки, за яку має сплачуватись орендна плата.
Орендна плата, в свою чергу, визначається згідно Законів України «Про оренду землі» та «Про землеустрій» за документацією із землеустрою щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки із позитивним висновком державної експертизи та затвердженої рішенням районної ради.
Нагадуємо, що відповідно до статей 125-126 Земельного кодексу України, статті 18 Закону України «Про оренду землі» право власності на земельну ділянку та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав відповідно до закону. У випадку оренди, використання земельної ділянки можливе після державної реєстрації договору оренди.
Голові райдержадміністрації надано клопотання щодо приведення у відповідність з чинним земельним законодавством розпорядження, які прийняті з порушенням та інформувати про результати їх розгляду у встановлений законом термін.