Як фізична особа-підприємець – платник єдиного податку буде сплачувати земельний податок, якщо він надає в оренду частину будівлі, яка є його власністю?
Пунктом 286.6 ст. 286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що знаходиться в користуванні фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
При переході права власності на будівлю (її частину) податок на земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 Кодексу).
Відповідно до пп. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та надання податкової звітності по земельному податку, крім земельного податку за земельні ділянки, які не використовуються ними для здійснення господарської діяльності.
Статтею 796 Цивільного кодексу визначено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, яким володіє наймодавець.
Плата, що стягується з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 вищевказаного Кодексу).
Отже при наданні в оренду частини будівлі земельну ділянку під ним використовується безпосередньо наймачами і не використовується у підприємницькій діяльності наймодавця, тому останні незалежно від обраного виду підприємницької діяльності, у тому числі надання в оренду приміщень, повинні сплачувати земельний податок за земельні ділянки під будівлями (їх частинами), передані в оренду, на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

ДПІ в Центральному районі міста Миколаєва

(За матеріалами газети “Николаевские новости”)