На думку фахівців, сьогодні вартість 80% земельних ділянок, виставлених на продаж, сильно завищена. Найчастіше ця ціна має під собою тільки бажання продавця, але ніяк не відповідає ринку. Щоб уникнути такої помилки, слід скористатися порадами експертів.

Місце розташування і будови

Розташування земельної ділянки та наявність на ній певних будов є найголовнішим фактором, який впливає на ціноутворення. Саме ці параметри, на думку експертів, формують 70% вартості заміського володіння. При цьому 40% припадає на розташування, а 30% – на якість будівлі. Однак такий розподіл може змінюватися в залежності від індивідуальних характеристик об’єкта.
Не завжди місце розташування має переважаюче значення. Так, якісна «далека» дача, придатна для цілорічного проживання, з легкістю складе конкуренцію літнім будиночкам, розташованим в приміській зоні. Ціна в даному випадку може бути приблизно однаковою. Буває, що споруда, яка перебуває на ділянці, впливає на зниження ціни при торзі. Наприклад, старий каркасно-щитовий будиночок, розташований в хорошому СТ поблизу траси, сам по собі цінності представляти не буде. Швидше за все, новий власник вирішить знести будинок. А знесення та вивезення сміття обійдуться в круглу суму.

Розмір і форма

Розмір і форма ділянки також мають значення. З розміром все зрозуміло: чим більше площа, тим вище ціна. Ніхто ж не дивується, що ціна 6 і 12 соток в одному дачному кооперативі, відрізняється. А ось з формою не завжди все так просто. Тут можуть бути і спірні моменти. Власникові ділянки правильної прямокутної форми навряд чи має сенс встановлювати більш високу ціну, ніж сусідові, що продає ділянку трикутної форми. Мається на увазі різниця більше 10-15%. При нестачі коштів вибір буде зроблений на користь більш дешевої ділянки.

Дозволи на використання земельної ділянки

Вид дозволеного використання земельної ділянки однозначно формує цільову аудиторію об’єкта. Якщо категорія земель і дозволене використання покупцеві не підходить, то такі ділянки спочатку не розглядаються. До того ж, вид використання можна поміняти за умови, що це не суперечить законодавству. Крім того, вид використання впливає на ціну.

Документи про власність

Цей фактор також впливає на вартість. Відсутність правовстановлюючих документів однозначно призводить до зниження ціни в рази, а іноді і до відмови від угоди. Відсутність документів для покупця дуже небезпечна. Він може опинитися без грошей і без дачі. Проте буває, що покупець все одно зацікавлений в купівлі. Наприклад, ділянка розташована в хорошому місці, а документи оформлені лише частково. Необхідно довести процедуру оформлення до кінця вже на власне ім’я. Крім того, така ситуація – привід вимагати знижку.

Сезонність

Сезонність ніяк не повинна впливати на вартість заміської ділянки. Іноді продавці піднімають ціни навесні. Вони думають, що це – пік покупок літніх дач. Однак це помилка. У підсумку, об’єкт продається довго і все одно ціну доводиться знижувати. Фахівці відзначають, що саме це сталося нинішньої весни. Календарна весна ніяк не відбилася на покупках. Ринок стояв доти, доки не розтанув сніг.

Користуючись цими порадами, ви зможете ефективно оцінювати свої ділянки і не завищувати очікувань. Але бувають випадки, коли ділянка взагалі не продається! По-перше, невирішені суперечки по межах. Не має сенсу виставляти на продаж таку ділянку, якщо, звичайно, цей факт нинішній власник не приховує. По-друге, землю неможливо продати, якщо вона потрапляє в зону інтересів місцевої влади. Наприклад, на цій території планується будівництво доріг, великих промислових, торгових об’єктів, або намічається масова житлова забудова. Розташування ділянки в екологічно неблагополучному районі поруч з сміттєзвалищем, ЛЕП, шкідливим виробництвом також не викличе інтересу у покупців. Але є все ж ділянки, які завжди можна вигідно продати. Це має бути велика ділянка, на першій лінії озера, оточена з усіх боків лісом, можливо, в глухому куті, через який ніхто не їздить. Всі комунікації також повинні бути підведені. Крім того, вона може розташовуватися на гірці, і мати видові характеристики. А ще ціна землі залежить від екології.