15 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

Круглий стіл відбувся для учасників із Миколаївської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

 • Право постійного користування землею для ведення фермерського та особистого підсобного господарства. Порядок отримання у власність чи в оренду?
 • Земельні ділянки, які були в постійному користуванні ФГ. При розпаюванні залишились площі, які подальші дії?
 • Чи може бути підготовлений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва площею 2 га після 27.05.2021 року?
 • Чи може громадянин отримати декілька земельних ділянок в оренду для ведення городництва площею не більше 0,6 га кожна?
 • Який порядок надання в оренду водних об’єктів (ставки) разом із земельною ділянкою? Як приймається рішення про розроблення документів на водний об’єкт, визначається особа, яка може набути право користування, формується земельна ділянка?
 • Аукціони.
 • Порядок передачі земельної ділянки (без кадастрового номеру) у приватну власність для ОСГ.
 • Передача земельних ділянок в оренду для городництва площею не більше 0,6 га.
 • Оформлення земельних ділянок із постійного користування для фермерського господарства у власність.
 • Отримання членами ФГ земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв)
 • Чи буде реалізований пілотний проєкт (землевпорядник як реєстратор)? Скільки це буде коштувати?
 • Право постійного користування земельними ділянками для ведення фермерського господарства та для ведення особистого підсобного господарства. Чи можливе надання у власність?
 • Чи можливе розпаювання земель, які перебувають у постійному користуванні, для ведення фермерського господарства?
 • Землі під водними об’єктами – який порядок надання, якщо у користування мають намір взяти Товариство Мисливців та рибалок?
 • Погодження проєкту землеустрою органом містобудування та архітектури.

У заході наживо взяли участь 55 представників об’єднаних територіальних громад Миколаївської  області.

На питання учасників відповідали:

Ігор Шапран, заступник начальника управління – начальник відділу землеустрою та охорони земель управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, Роман Лещенко, Міністр аграрної політики і продовольства України, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».

«Проводячи наради, ми пояснювали, що земельні ділянки не потрібно спішили розподіляти, вони повинні бути відведені належним чином. Для кожної з них передбачені певні штрафні санкції екологічними інспекторами. На сьогоднішній день у нас є ті важелі впливу, які можна побачити з урахуванням залучення фахівців. Ми завжди готові до співпраці, особливо стосовно торгів», – повідомив Ігор Шапран.

Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад,  підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».

Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.

Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view

Запис круглого столу у Миколаївській області можна переглянути за посиланням.